Ada Mutfak Modelleri

Bir mutfak adası, bir mutfağın ortasında, yemek hazırlamak ve yemek yemek için odak noktası olarak hizmet veren bağımsız bir tezgâh ünitesidir. En çok aranan özelliklerden biri olan mutfak adalarına her yönden erişilebilir olması, daha fazla değerli alan ve saklama alanı sağlar.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Ada Mutfak Modellerini Nasıl Planlarsınız?

Mutfak adanızı planlarken amacını düşünün. Yemek pişirmek için bir alan mı olacak yoksa rahat bir yemek için ortak bir yer yaratmayı mı hayal ediyorsunuz? Mutfak adanızın ana kullanımına karar verdikten sonra sıra boyutu seçmeye gelir. Daha kompakt bir alanla veya küçük bir mutfakla çalışıyorsanız, dar bağımsız stilleri düşünmek en iyisi olabilir. Büyük bir mutfağa sahipseniz, yemek için bar tabureleri yapmayı düşünün. Odanın boyutunun bir adaya uygun olduğunu varsayarsak, dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri adanın nasıl görünmesini istediğiniz ve işlevselliğidir. Örneğin oturmak gerekli mi ve eğer öyleyse kaç kişi için? Bu, nihayetinde bir kahvaltı barının dahil olup olmadığını veya oturma düzeninin daha iyi bir seçenek olup olmayacağını etkileyecektir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Mutfak Adasının Etrafında Yeterli Alan Bırakın

Adada kolayca dolaşabildiğinizden ve mutfakta kolaylıkla çalışabildiğinizden emin olun. Negatif alan- mobilyalar arasındaki boşluk- ünitenin boyutu kadar önemlidir. Bir mutfak adası tasarlarken altın kural, 1 ila 1,2 m arasında kolayca hareket etmesine izin vermektir. Adanın çevresinde en az 1 metre boşluk bırakın ve adada oturacak yeriniz varsa, tüm bar taburelerinin tam olarak içeri girmediğini unutmayın, bu nedenle adanın arkasından ölçüm yaparken bunu hesaba katın.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Renk Konusunda Cesur Olun

Nötr bir renk düzeniniz olsa bile, bir mutfak adası tasarlamak, alana heyecan verici bir ilgi katmanı eklemek için daha çarpıcı mutfak renk fikirlerini birleştirme fırsatı verir. Cesur, koyu renkler gözünüzü korkutabilir, ancak ada dolabı, içeri girdiğinizde her zaman görüş hattınızın altındadır, bu nedenle, renklerle cesur olmanıza ve bir kontrast yaratmanıza olanak tanır.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Sizin İçin Doğru Tezgâhı Seçin

Doğal mermer büyüleyicidir, ancak gözeneklidir ve kolayca lekelenir ve çizilir. Kuvars tezgâh ada mutfak için en uygun malzemedir, çünkü bunlar az bakım gerektirir, temizlemesi kolay ve derzleri önlemek için büyük levhalar halinde gelir. Dayanıklılığa öncelik vererek gerçekten rahatlayabilirsiniz.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

En İyi Oturma Planını Düşünün

Mutfak adası tasarımınıza koltuk ekliyorsanız, onu gerçekte nasıl kullanacağınızı biraz düşünün. Mutfağınızdaki tek koltuk bu mu? Misafirleri ağırlayacak mı yoksa sadece ailenin hızlı bir kahvaltı yapması için mi kullanacaksınız? Orada mı çalışacaksın yoksa sadece hızlı bir kahve molasının tadını mı çıkaracaksın?

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Aydınlatma Tasarımını Planlarınıza Dahil Edin

Adanın tasarımını planlarken aynı zamanda mutfak adası aydınlatma fikirlerini araştırmak çok önemlidir. Adanın yukarısında, aydınlatmanın hem pratik hem de estetik açıdan hoş olması gerekiyor. Pratikte bunun anlamı, mutfak adanızda bir ocak varsa ışık armatürü olarak da kullanılabilen bir aspiratör düşünmeniz gerekebileceğidir. Ada doğal olarak mutfağın odak noktasıdır, bu nedenle onu pratik ve estetik açıdan zenginleştiren doğru mutfak aydınlatma fikirlerini seçmek önemlidir. Sarkıt aydınlatma, mutfağın tasarımına ekstra bir ilgi katmanı getirecek zarif bir eklentidir. Alçakta asılı ampuller, alanı boğmadan günlük işler için ekstra ışık sağlar.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Yivli Ayrıntılarla Dalgalar Oluşturun

Bir mutfak adasının etrafındaki yivler, dekoratif bir yüzeyden çok daha fazlası olabilir. Yivli ayrıntı, kavisli bir formun etrafında güzel bir özellik yaratarak alana doku, sıcaklık ve kontrast eklerken aynı zamanda ergonomiyi iyileştirmemizi sağlar.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Kusursuz Bir Görünüm İçin Şelale Kenarı Kullanın

Herhangi bir ada ünitesini yükseltecek popüler bir tasarım özelliği olan ‘şelale kenarı’, tezgâhı yataydan dikeye sorunsuz bir şekilde devam ettirmeyi içerir. Derin damarlı mermerler, özellikle damarların zemine kadar akmasına izin verecek kadar büyük bir levha tedarik ederseniz, bu tekniği kullanarak muhteşem bir görüntü sağlayabilirsiniz. Döşemeyi ve tezgâh seçiminizi nasıl tamamlayacağını düşünmek önemlidir, genellikle bir kontrast en iyi sonucu verir.

Bu yazımızda Ada Mutfak Modelleri’nin detaylarını ve görsellerini sizlerle paylaştık. Bu yazımızı sevdiyseniz Salon Dekorasyon yazımızı da mutlaka inceleyin!

  • Muti Interior: Sanatı Yaşam Alanlarınıza Taşıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz:

Ada Mutfak Örnekleri

3f726b0e2c970e6a5b21b61076ee1a93 12c295aa59ccc714736ce23d05a37213 cccee0ec53383e26de030832a576064c 1 cf997c9757d1bee20191c683abafe00f fdd755b9992ffb8c90da5d9aecf742f3

YOUR COMMENT

Call Now Button